SIA-skoopiline uuring

Mis on SIA-skoopia?

See spektrofotomeetriline intrakutaanne nahaanalüüs on tänapäeval täpseim mitteinvasiivne sünnimärkide ja muude naha pigmendimoodustiste diagnostika meetod. Antud uuringu abil hinnatakse naha seisundit ja selle moodustisi kiiresti, valutult ja terviklike kudede kahjustamiseta. Skanneerimisprotsessi ajal saavad arstid hinnata moodustist, mis asub sügavusel kuni 2 mm sügavusel. Eristatakse kontaktset ja mittekontaktset SIA-skoopiat.

АPARAAT SIAscope

Aparaat on välja töötatud Cambridge’i ülikooli teadlaste poolt. Selle otstarve põhineb erineva pikkusega valguskiirguse lainete ja melaniini pigmendi koostööl, samuti aga kollageeni ja hemoglobiini omal. See töötab naha sügavates kihtides, läbitungimisvõime on kuni 2 mm.

SIA-skoopia lubab mittekirurgiliselt ja kiiresti uurida erinevaid nahamoodustisi, mis kuvatakse monitoriekraanil kolmemõõtmeliste kujutistena. Tänu sellele kujutisele saab spetsialist detailselt vaadelda nahamoodustisi, nende struktuuri, värvi, melaniini sisaldust ja hemoglobiini (see on nähtav tumedamate ja heledamate osakestena). Samuti saab detailselt näha kõiki veresooni.

Selline multiskeptraalne kujutis annab võimaluse lühikese ajaga saada andmed praktiliselt mistahes nahamoodustise reaalsest seisundist. Huvipakkuvat dermatoskoopilise kujutise osakest suurendatakse sellisel viisil, et spetsialist saab ilma raskusteta identifitseerida mistahes kõrvalekalde.

Läbiviidud uuring annab arstile võimalduse võtta vastu õige otsus – kas jälgida moodustist, perioodiliselt seda uurides või kiiremas korras see eemaldada.

Seadme erilisus seisneb selles, et kogu informatsioon ja pilt jäävad mällu. See on mugav nahamoodustiste dünaamika jälgimiseks – selle määratluse järgi saab valida ravimeetodi.

On tõestatud, et melanoomi diagnoos, mis on pandud SIA-skoopiaga, on praegusel hetkel kõige täpsem (täpsus üle 96%).

Milliseid sünnimärke tuleks viivitamatult uurida lasta?

Kui te märkate, et muutub sünnimärgi vorm, suurus või värv, kui sünnimärk veritseb, sügeleb või kattub koorikuga, on vaja viivitamatult pöörduda spetsialisti poole.

Kas see protseduur on valulik?

Absoluutselt mitte!

SIA-skoopia läbiviimise ajal puudutab arst lihtsalt ettevaatlikult aparaadiga uuritavat nahamoodustist.
Mittekontaktse SIA-skoopia läbiviimise ajal jäädvustatakse uuritav piirkond spetsiaalse digitaalkaameraga.

Kui palju aega uuring võtab?

Skanneering võib kesta umbes 20 sekundit või isegi vähem. Kogu konsultatsioon võib aega võtta 10-15 minutit. Konsultatsiooniaeg sõltub ka sellest, kui mitut sünnimärki või muid nahamoodustisi uurima hakatakse.

Mis toimub pärast uuringut?

SIA-skoopia protseduuri ajal määratletakse kohe, kas moodustis on halvaloomuline ja ohtlik või mitte. Juhul kui moodustis on ohtlik, pahaloomulisuse tunnustega, soovitab spetsialist sellise moodustise eemaldada. Meie kliinikus eemaldatakse nahamoodustisi kiiresti ja ohutult eriti täpse ja kvaliteetse firma Lumenis (USA/Israel) – UltraPulse Encore kirurgilise laseriga. Operatsiooni viivad läbi meie kliiniku kogenud spetsialistid – dr Sergei Sarap ja dr Irina Maksimova.

Mõnedel juhtudel, kui moodustis äratab kahtlust, soovitab spetsialist teil mõningat aega moodustist jälgida. Teie uuringute skannogrammid hoitakse alles meie kliiniku andmebaasis, seetõttu saab arst mõne aja pärast kordusuuringu ajal täpselt ja efektiivselt võrrelda andmeid ning hinnata, kas on muutuseid. Melanoomi määratlusel saate Te ravisoovitused ja suunamise spetsialisti poole riiklikusse raviasutusse.

Vajadusel ja lisatasu eest on võimalik patsiendi ja tema perearsti jaoks skannogramm plaadile kirjutada.​

Mis on melanoom?

Melanoom on kõige ohtlikum nahavähi pahaloomuline vorm. See võib olla väga agressiivne, kiiresti laienev ja sageli kujutab endast reaalset ohtu elule. Vahel võivad isegi tähtsusetud muutused sünnimärkides mängida rolli varajases vähi diagnoosimises, seetõttu on väga oluline kogu aeg neid märgata. Varajane diagnostika lubab loota parimale raviprognoosile ja elule.

Kuidas on võimalik vähendada nahavähi riski?

Teid aitavad järgnevad soovitused:​

  • Üritage vältida päikese käes olemist, ärge päevitage päevaselajal kella 11 ja 15 vahel, kui päikesekiired on kõige ohtlikumad.
  • Üritage vältida päikesepõletusi nahal.
  • Kaitske lapsi päikesepõletuste eest.
  • Ärge unustage päikesekaitsevahendeid filtriga mitte vähem kui SPF 15 ja kasutage neid päikese all olemisel regulaarselt.​

Miks on parem pöörduda spetsialisti poole, kes viib läbi SIA-skoopiat?

Arst skanneerib SIA-skoopia uuringu läbiviimise ajal sünnimärke ja teeb igast sünnimärgist 5 pilti, mille abil analüüsitakse nahastruktuuri sügavusega kuni 2 mm. Niimoodi saab hinnata nahamoodustisi palju täpsemalt, kui palja silmaga isegi kogenud spetsialisti puhul. Spetsialistil on võimalus hinnata pahaloomuliste sünnimärkide ja muude moodustiste tunnuseid: vereringehäired, kollageeni struktuuri häired, melaniini hulk moodustises, samuti ka nahasisese melaniini olemasolu.

Tasub meeles pidada, et nahamoodustiste diagnostika on parim viis ennetada tõsiseid haiguseid. Pöörduge õigeaegselt arsti juurde, kes määrab vajalikud uuringud.

Probleem ja selle lahendamine

Kui analüüsiga tuvastatud, et sünnimärk või mõni muu nahakasvaja on healoomuline ja seda saab eemaldada, eemaldamist saab teostada laserkiirega või skalpelliga.